Mahallemizin Tarihçesi

Bozkır ilçesine bağlı köyümüze Armutlu adının verilmesi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak başka Armutlu köyleri ve Armutlu Türkmen aşiretlerine dair belgeler yardımıyla bu adı Bozuluş Türkmenlerinden bir kol olarak ayrılan “Armutlu Cemaatinden” aldığı görülmektedir.


Köyümüz Anadolu Selçukluları döneminde 13.yy başlarında Türkistan ve Horasan tarafından gelen müslümanlar tarafından kurulup, yerleşik hayata geçilmiştir. İlk yerleşim yeri olarak şu anki yerleşimin 1500 metre uzaklıkta bulunan köy mezarlığı civarında olduğu kalıntılar sayesinde tesbit edimiştir. Ayrıca İlk yerleşim yerinde antik döneme yani 9.yy ait Bizanslı’lardan kalma kalıntılar bulunmuştur. Daha sonra ilk yerleşim yerinin düz bir alanda olması nedeni ile düşmana karşı savunmasız kalınmakta ve isyanlarda sıkıntılara çekilmesi nedeniyle savunma sorununa çare olması için şimdiki yerleşim yerimiz olan Dede dağının eteğine köy taşınmıştır. İlk evlerde Çeşmebileni dediğimiz mevkide yapılmıştır. Yerleşimin günümüze kadarda gelen en önemli delili ilk cami kebirin çeşme bilenindeki eski mahallede olması ve daha sonra köyün kuzeye doğru genişlemesidir.


Sonuç olarak Armutlu aşireti Bizanslıların daha önce kaldığı fakat terk edilmiş ve sadece ev kalıntılarının olduğu bir dağ köyüne yerleşmiş ve yeniden imar etmiştir. Aşiretin burayı tercih etmesinin en büyük sebebide hiçbir insanın ve yapının olmadığı kendisine ait bir yerleşke oluşturma isteğine çözüm olduğu içindir. Savunma endişe ve eksikliği nedeni ile de şu an köyün kurulduğu dede dağının eteğine nakledilinmiştir.


Bu bilgiler Armutlukoyu.net web sitesinden derlenmiştir.

Mahallemizin Tarihçesi Mahallemizin Tarihçesi Reviewed by Bozkır Dernekleri on Temmuz 22, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.